VİCTOR HUGO - SEFİLLER - KİTAP YORUMU

Victor Hugo - Sefiller
Adı          : Sefiller

Yazar      : Victor Hugo

Yayınevi  : İskele

Sayfa Sayısı : 400

 Kitap bir piskoposun hikayesi ile başlıyor. Ve daha sonra bir kürek mahkumunun hikayesi ile devam ediyor.

 Cezası biten kürek mahkumu Jean Valjean, şartlı tahliye ile serbest kalır. Ancak ceza evinden kendisine verilen kağıdı gittiği her yerde göstermek zorundadır. 1800'lü yıllarda Fransa da suçun ne olursa olsun toplum tarafından daima dışlanmaya mahkumsundur. Cezası bitmiştir ama hancılar bile kendisine bir lokma ekmek ve yatacak yer vermezler. Gitti her yerden kovulan Jean, sokakta yatarken bir kadınla karşılaşır ve kadın ona piskoposun evini tavsiye eder. Buradan da kovulacağına emindir. Ancak başka çaresi yoktur. Piskoposa, "Ben bir kürek mahkumuyum. Yıllar önce yeğenlerim aç kalmasın diye ekmek çaldım. Cezam bitti ama kimse bana yatacak yer vermiyor" diye peşin peşin söyler. Piskopos adamın söylediklerini duymamış gibi onu safrasına alır, saygı gösterir ve yatacak yer verir. Adam son derece şaşkındır. Ancak şeytana uyar ve piskoposun gümüş takımlarını çalarak kaçar. Çok geçmeden yakalanır. Piskopos ise başka gümüşler de göstererek, "Dostum bunları unutmuşsun" diyerek adama verir. Ancak bir şartı vardır. Bu gümüşlerin parası ile başkalarına iyilik yapmasını ve artık iyi bir insan olmaya söz vermesini ister.

 İşte olaylar bundan sonra gelişmeye başlar. Kimi zaman düşündürecek, kimi zaman ağlatacak bir hikaye okuyucuyu bekliyor. Şiddetle tavsiye ettiğim nadir kitaplardan. Boşuna dünya klasikleri arasına girmemiş. Yerini son derece hak eden harika bir eser. Böyle güzel bir eserden alıntı yapmadan olmaz değil mi?

***
"Uyuyor!
Zalim kaderine rağmen yaşamıştı,
Meleği terk edince, o da öldü,
Günün geceye dönüşmesi gibi,
Bu iş kendiliğinden oluverdi."

***
"Kalabalık daima tehlikelidir. İçinde mutlaka ruhlarını ucuza satan alçaklar bulunur."

***
"İyi olmak sadece doğal olmakken neden herkes rol yapıyor?"

***
"Ölmek bir şey değil, yaşamamak korkunç."

***
"El emeğiyle dürüst bir şekilde yaşayabilmek ne kutsal bir nimetti..."

***
"Bir avuç çamur ve bir nefes... İşte insan!..."

Victor Hugo-Sefiller

-Arka Kapak-

 Fransız Romantik döneminin en önemli yazarlarından sayılan Victor Hugo, romancı, oyun yazarı ve şairdir. 1862'de yayımlanan "Sefiller" olağanüstü bir ilgiyle karşılandı ve Hugo, Fransa'da büyük bir üne kavuştu. Yayımlandığı yıllarda kısa sürede dünyanın bütün önemli dillerine çevrilen roman, yazarın ününü de Fransa sınırlarının dışına taşıyarak onu bir dünya yazarı yaptı. Paris'in yer altı dünyasında geçen bir dedektif öyküsüne dayanan roman, aynı zamanda Paris halkının yaşamının da bir destanıydı... Gizem ve esrarengiz hava yaratmakta usta olan Hugo'nun "Sefiller" i dünyada en çok dile çevrilen ve hala en fazla okunan romanlar arasındadır.
 Fransız edebiyatında Hugo kadar yapıt vermiş hemen hemen başka bir yazar yoktur. 1830'da "Romantizm'in en önemli temsilcisi" sayılmış, şiirleri ve yazılarıyla Çağdaş Fransız edebiyatının temellerinden biri olmuştur.
 Elinizdeki kitap Victor Hugo'nun en önemli eseridir...

Share on Google Plus

About Hikaye Kalpli Kadın

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 Yorum Ekle:

 1. Sefilleri lise döneminde okumuştum bana o dönem biraz ağır gelmişti ama Çanakkale savaşına dair yaşanmış öyküleri merak ettim okumak isterim

  YanıtlaSil
 2. En son ortaokulda okumuştum. Fakat şimdi okuyunca aslında kitabı tam anlayamamış dedim sonra

  YanıtlaSil
 3. Ben bunu neredeyse 10 yıl önce okumuştum o zamanlar ortaokuldaydım. Şimdi aklıma geldi sanki biraz. Bu jean bir yere belediye başkanımı ne oluyordu galiba. Birde küçük bir kız hatırlıyorum jean'ın yanında kozet mi ney. Emin değilim. Belki bahsettiklerim farklı bir kitaptandır ama aklıma böyle geldi. Sefiller'i mutlaka tekrar okuyacağım. Paylaşım için teşekkürler ^^

  YanıtlaSil
 4. Lise yıllarında okuduğum bir romandı ama uzun yıllar tadı damağımdan gitmemişti. Daha sonraları kısaltılmış ciltlerini de okudum ama aynı tadı bulamamıştım. :)

  YanıtlaSil

Misafirlerim Arasında Yerinizi Alın